Jak je na tom nová Jawa s kvalitou?

Jawa je stále významným exportérem

Po rozpadu sovětského bloku přišla Jawa o nejvýznamnější trh, na němž se každý rok prodaly desítky tisíc nových motocyklů. Takto velkou ekonomickou a výrobní ztrátu samozřejmě bylo nutné nahradit. Proto se Jawa obrátila na západ. Většina exportovaných dvoutaktů Jawa 350 doputovala do Latinské Ameriky, kde bez větších problémů slouží dodnes. Krásné tmavě červené motocykly bychom mohli potkat hlavně na Kubě, v Argentině nebo v Panamě.

Představení nových modelů

V novém tisíciletí Jawa nezahálí a neustále se snaží představovat nové modely. Konkurenční boj s velkými japonskými značkami však tuzemská továrna nemůže nikdy vyhrát. Motocykly Honda, Yamaha nebo Suzuki jsou se čtyřtaktními motory mnohem lepší než stroje české výroby.

Jawa se ale konkurence nebojí. Od roku 2004 zahájila výrobu nového modelu Jawa 650, a to hned v několika variantách. Oblíbený byl nejenom základní motocykl, ale také modifikované verze Classic, Dakar nebo Style.

Reinkarnace Jawy 350

Představitelé Jawy rychle pochopili, že moderním a špičkovým strojům japonské výroby nemohou jen tak konkurovat. Proto se rozhodli vydat maličko jinou cestou. Tou bylo inovování a reinkarnace slavného modelu 350 v Retro edici.

V současnosti patří Jawa 350 ve všech svých variantách k suverénně nejprodávanějším motocyklům značky. Je k dispozici s retro dvoudobým, ale také modernějším čtyřdobým motorem. Oblíbené jsou i varianty 350 OHC Special a Scrambler.